Przejdź do treści

Cechy dobrego perkusisty i skuteczna organizacja pracy


Warning: json_decode() expects parameter 1 to be string, array given in /home/platne/serwer118697/public_html/pawelbanach/wp-content/themes/neve/globals/utilities.php on line 716
Jak zostać dobrym perkusistą?

Kim jest dobry perkusista? Jakie ma cechy i w jaki sposób osiągnął mistrzostwo w grze na garach? Sprawdź, co o tym myślę.

Nastawienie do nauki gwarantuje sukces!

Nastawienie do nauki gwarantuje sukces!
Aby osiągnąć sukces w grze na perkusji, oprócz wytrwałości, cierpliwości i systematyczności, ważne jest posiadanie wrodzonych predyspozycji oraz oryginalności — choć na początku pewnie będziesz kopiować style znanych perkusistów. Odpowiednie nastawienie psychiczne jest kluczowe, ponieważ nawet osoby mniej zdolne technicznie mogą osiągnąć wysoki poziom gry poprzez zaangażowanie w codzienne ćwiczenia. Cierpliwość, wytrwałość i pokora są niezbędne na drodze do sukcesu.

Jeśli mogę dać Ci radę, jako początkujący muzyk powinieneś poruszać się w różnych stylach muzycznych. Początkującym muzykom brakuje różnorodności w grze. Spróbuj zagrać jak jazzowy bębniarz – Buddy Rich lub zagraj jak Mike Mangini na koncercie metalowym.

Dobry perkusista, czyli jaki? Cechy profesjonalnego perkusisty

Pod względem fizycznym, istotne są poczucie rytmu i dobra koordynacja ruchowa, które może trenować każdy muzyk. Niezależność ruchów każdej kończyny jest ważna, a ćwiczenia w wolnym tempie i podział na mniejsze części każdego ćwiczenia mogą pomóc w osiągnięciu tego celu.

Jak ćwiczyć? Elementy treningu

Jak zacząć grać? Elementy treningu

W jaki sposób nauczyć się grać na perkusji? Tajemnicą każdego artysty są dobrze zaplanowane ćwiczenia. Organizacja treningu jest kluczowa. Warto mieć plan zajęć, który obejmuje rozgrzewkę, powtórzenie materiału, pracę na najważniejszym bębnie — werblu, całym zestawie oraz granie z podkładem. Ważne jest, aby trening był systematyczny i konsekwentny, by perkusista zrealizował minimum dziennego planu. W ten sposób opanuje szybciej instrument.

Dążenie do trzymania równego tempa jest priorytetem dla bębniarza. Ćwiczenie z metronomem może pomóc w eliminacji przyspieszania tempa.

Jeśli chcesz, możesz nagrywać swoje ćwiczenia lub jej części. W ten sposób z czasem będzie Ci łatwiej zauważyć, jakie postępy osiągnąłeś. 

Dopiero gdy już osiągniesz swój cel, a poszczególne elementy treningu nie będą Ci sprawiały problemów, możesz próbować swoich sił w kapeli. Członkowie zespołu będą Ci wdzięczni za to, że nie będziesz uczył się utworów w trakcie próby, a kontakt z ludźmi, którzy czują taką samą radość z grania jak Ty, ale grają na innych instrumentach muzycznych, będzie dla Ciebie dodatkową motywacją.

Uważaj jednak, ponieważ początkujący muzycy zarówno perkusiści, jak i reszta zespołu, mają tendencję do nakręcania tempa. To Ty jesteś sercem zespołu i musisz pilnować, by utwór od początku do końca grany był w takim samym time. 

Pamiętaj, że należy sumiennie pracować nad każdym elementem, określając priorytety. Ważny jest czas poświęcony na praktykę. Systematyczność i odpowiednia kolejność ćwiczeń również pomogą w osiągnięciu celu. Nie ma możliwości skrócenia drogi do osiągnięcia mistrzostwa – trzeba się zająć każdym tematem. W przypadku wyboru perkusji do nauki warto zastanowić się nad rodzajem i rozmiarem zestawu, a także wybrać odpowiednie pałki perkusyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *