Przejdź do treści

Zacznij od początku – zrozum metrum!


Warning: json_decode() expects parameter 1 to be string, array given in /home/platne/serwer118697/public_html/pawelbanach/wp-content/themes/neve/globals/utilities.php on line 716
metrum

Każdy muzyk wie, jak ważnym elementem utworu jest metrum. To ono porządkuje rytm i akcenty w takcie. Choć na początku może ono wydawać się czarną magią, z pewnością warto je zrozumieć. Ogarnięcie czym jest metrum i innych podstawowych terminów muzycznych jest szczególnie ważne dla początkujących perkusistów. Sprawdź, czy wiesz jak rozszyfrować metrum!

Rola metrum w utworze

Metrum jest swoistym schematem w utworze muzycznym. Określa ono układ akcentów w obrębie jednego taktu i sposób, w jaki zapisane są wartości muzyczne.

Mówi nam ono także o tym, jakie jednostki są podstawowymi w utworze, a także co ile takich jednostek przypada akcent. Nic więc dziwnego, że metrum jest tak ważnym elementem nauki dla każdego perkusisty.

Metrum 2 4 Metrum 34

Zapis metrum

Metrum w każdym utworze zapisane jest za kluczem i znakami chromatycznymi. Są to dwie cyfry (jedna pod drugą) łudząco przypominające ułamek (jednak bez dzielącej ich kreski). Warto w tym miejscu napomknąć, że metrum to nie ułamek i nie możemy go skracać Tak tylko przypominam…

Cyfra dolna oznacza nutę, która jest podstawową jednostką metryczną danego utworu.

Cyfry dolne oznaczają kolejno:

  • 1 – cała nuta
  • 2 – półnuta
  • 4 – ćwierćnuta
  • 8 – ósemka
  • 16 – szesnastka
  • itd.

Górne cyfry w oznaczeniu metrum mówią o tym, ile danych jednostek znajduje się w takcie.

W ten sposób metrum 24 mówi, że w jednym takcie są dwie ćwierćnuty. W 44 takich ćwierćnut mamy cztery. W 34 zaś mamy trzy ćwierćnuty.

Masz pytania dotyczące metrum? Napisz pytanie w komentarzu!

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, zachęcam do śledzenia bloga. Będą pojawiały się tu wpisy, które pomogą Ci zrozumieć świat muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *