Każdy muzyk wie, jak ważnym elementem utworu jest metrum. To ono porządkuje rytm i akcenty w takcie. Choć na początku może ono wydawać się czarną magią, z pewnością warto je zrozumieć. Ogarnięcie czym jest metrum i innych podstawowych terminów muzycznych jest szczególnie ważne dla początkujących perkusistów. Sprawdź, czy wiesz jak rozszyfrować metrum!
Rola metrum w utworze
Metrum jest swoistym schematem w utworze muzycznym. Określa ono układ akcentów w obrębie jednego taktu i sposób, w jaki zapisane są wartości muzyczne.
Mówi nam ono także o tym, jakie jednostki są podstawowymi w utworze, a także co ile takich jednostek przypada akcent. Nic więc dziwnego, że metrum jest tak ważnym elementem nauki dla każdego perkusisty.

Zapis metrum
Metrum w każdym utworze zapisane jest za kluczem i znakami chromatycznymi. Są to dwie cyfry (jedna pod drugą) łudząco przypominające ułamek (jednak bez dzielącej ich kreski). Warto w tym miejscu napomknąć, że metrum to nie ułamek i nie możemy go skracać Tak tylko przypominam…
Cyfra dolna oznacza nutę, która jest podstawową jednostką metryczną danego utworu.
Cyfry dolne oznaczają kolejno:
- 1 – cała nuta
- 2 – półnuta
- 4 – ćwierćnuta
- 8 – ósemka
- 16 – szesnastka
- itd.
Górne cyfry w oznaczeniu metrum mówią o tym, ile danych jednostek znajduje się w takcie.
W ten sposób metrum 24 mówi, że w jednym takcie są dwie ćwierćnuty. W 44 takich ćwierćnut mamy cztery. W 34 zaś mamy trzy ćwierćnuty.
Masz pytania dotyczące metrum? Napisz pytanie w komentarzu!
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, zachęcam do śledzenia bloga. Będą pojawiały się tu wpisy, które pomogą Ci zrozumieć świat muzyki.